BRATISLAVA 25. júna 2015 - Vo štvrtok 25.6.2015 v dopoludňajších hodinách aktivisti Študentskej Siete umiestnili pred budovu rady vysvedčenie vystavené pre ministra školstva Juraja Draxlera.
S vysvedčením sme sa snažili ohodnotiť „profesionálnu“ prácu pána Draxlera, žiaľ z každého predmetu sme mu však museli dať hodnotenie: Nedostatočný. Na základe nášho hodnotenia pán minister pôsobil nedostačujúco v oblasti vzdelania a vývoja regiónov. Zlyhal aj čo sa týka ochrany národnostných menšín a aj v demokratickom odhodlaní. Vystavili sme osobitné vysvedčenie aj pre každého zástupcu a člena Národnej rady, ale keďže ich výsledky boli neprijateľné, musia opakovať ročník.
Organizácia maďarských študentov žijúcich na Slovensku týmto protestom by chcela vyjadriť svoj nesúhlas voči novele školského zákona o likvidácii málotriednych škôl. Nepremyslenou likvidáciou málotriednych škôl totiž výrazne poklesne životná úroveň v niekoľkých regiónoch, ktorých sa novela týka. Súčasné riešenie, čiže zavedenie minimálneho počtu žiakov a ročný odklad štúdia nie je riešením situácie. Sme presvedčení, že vzdelávací systém treba vykonávať pomocou zaangažovania miestnych samospráv, správcov, učiteľov a rodičov a nie podľa svojvoľných racionalizovaných kvót. Až po zvážení tohto všetkého môže byť prijaté zodpovedné rozhodnutie. Tento raz však k žiadnym štúdiám alebo sociálnym konzultáciám nedošlo! Vznikla len novela zákona o likvidácii málotriednych škôl, ktorá sa celonárodne týka stovky škôl. S touto aroganciou a ničením nemôže súhlasiť ani jeden zodpovedný občan.
A Diákhálózat aktivistái a délelőtt folyamán egy nagy méretű, Juraj Draxler oktatási miniszter részére kiállított bizonyítványt helyeztek el a Nemzeti Tanács épületénél. A bizonyítvánnyal értékeltük Juraj Draxler szakmai teljesítményét, azonban kénytelenek voltunk a miniszter urat minden tantárgyból megbuktatni. Értékelésünk alapján a miniszter úr elégtelenül szerepelt többek között oktatás- és régiófejlesztésből, nemzeti kisebbségek védelméből és demokratikus elkötelezettségből is. A bizonyítványt névre szólóan kiállítottuk az összes kormánypárti képviselő és kormánytag részére, de elfogadható eredmények hiányában sajnos nekik is évet kell ismételniük.
A szlovákiai magyar egyetemisták szervezete ezzel a megmozdulással fejezi ki tiltakozását a kisiskolák felszámolását célzó törvénymódosítás ellen. A kisiskolák átgondolatatlan, az érintettek kizárásával végbemenő likvidálása egész régiókat ítél hanyatlásra. A minimális diáklétszám jelenlegi formában történő bevezetésének egy éves halasztása semmilyen szempontból nem jelent megoldást a problémára. Álláspontunk szerint az iskolarendszer racionalizációját nem önkényesen meghatározott kvótákkal, hanem az ö, fenntartók, tanárok és szülők bevonásával, illetve a helyi igények figyelembevételével kell lefolytatni. Felelős döntés csak ezt követően születhet. Ezúttal azonban sem háttértanulmányok nem születtek, sem társadalmi egyeztetésekre nem került sor, csak egy országosan több száz kisiskolát felszámoló törvény készült. Ezzel a hatalmi arroganiával és pusztítással egyetlen felelős polgár sem érhet egyet.
Ugyanezt a hatalmi arroganciát látjuk az iskolaigazgatók kinevezését módosító törvényben is, amely az intézmények vezetését kiszolgáltatja a helyi politikai játszmáknak. Az új törvény nem csak iskolák autonómiájának megsértését jelenti, hanem az igazgató kiválasztásban a szakmai szempontok háttérbe szorulásával jár.
A kisiskolák felszámolása különösen diszkriminatív a magyar közöséggel szemben. A szlovákiai magyarság népesedési helyzete és területi elhelyezkedése miatt iskolarendszerének egyharmadát veszítheti el. Gyermekeink számára olyan jövőt képzelünk el, amelyben anyanyelven elérhető minőségi és versenyképes alapfokú oktatás zajlik. Az iskolaügyi minisztérium mindezt a kerettanterv szabad óráinak szűkítésével is veszélyezteti, melynek következtében tovább csökkentené az anyanyelvi írás- és olvasásórák számát. Hiába gyűlt össze 26 ezer aláírás annak érdekében, hogy a magyar tannyelvű alapiskolákban a magyar nyelvet ugyanakkora óraszámban oktassák, mint szlovák tannyelvű iskolákban a szlovák nyelvet, Juraj Draxler miniszter úr szóra se méltatta a petíció kezdeményezőit.
A kisebbségi identitás és nyelv fenntartásának legfőbb eszköze az oktatás. Olyan társadalomban szeretnénk élni, amely értéknek tartja az őshonos népcsoportok önazonosságának, nyelvének és kultúrájának megőrzését. Ennek érdekében nem a magyar tannyelvű oktatási rendszer leépítésére, hanem fejlesztésére van szükség.