Leto 2015 v Štúrove - ubytovanie - Penzión EVERLAST Camping Vodník - splav rieky Hron

sob12142019

Aktualizovanépia, 20. sep 2019 11:59

 • Vytvoriť účet
  *
  *
  *
  *
  *
  *

  Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.

Bratislive.sk

Andrej Budai photo - fotografické a video služby - svadby, promócie, rodinné a firemné akcie, podujatia... Portál Bratislive.sk hľadá spolupracovníkov - obchodných zástupcov, fotografov, dopisovateľov, redaktorov...
Back Úvod PR články Čo je elektromotor a ako funguje?

Čo je elektromotor a ako funguje?

( 1 x )
Nie je vám úplne jasné, čo sú elektromotory a ako presne fungujú? Elektromotory sú známe najmä v súvislosti s autami. Možnosti ich využitia sú ale pochopiteľne oveľa širšie, o čom sa môžete spolu s nami presvedčiť.

Čo je to elektromotor?

Špeciálne elektromotory sú zariadenia, ktoré dokážu premeniť elektrický prúd na mechanickú prácu. Fungujú na princípe elektromagnetizmu, teda na základe vzájomného pôsobenia elektromagnetických polí. Elektromagnetické polia sú vytvárané spolupôsobením s magnetickým poľom magnetu alebo elektrickými vodičmi, cez ktoré prechádza elektrický prúd.

Elektromotor teda využíva vzájomné priťahovanie a odpudzovanie elektromagnetov, príp. elektromagnetov a železa. Sila a polarita sa dá ovládať prostredníctvom elektrického prúdu. Motor sa skladá z magnetického obvodu, statoru a rotoru. Stator je pevná čas a obsahuje cievky vinutie s elektromagnetickým obvodom. Rotor je otočná časť s magnetickým obvodom, hriadeľom a vinutím.

Typy elektromotorov  

Aktuálne dostupné elektromotory sa dajú rozdeliť na jednosmerné a striedavé. Jednosmerné motory môžu byť s permanentnými magnetmi, elektromagnetmi ale môže ísť aj o sériový, derivačný a sériovo-paralelný motor. Striedavý motor sa delí na synchrónny, krokový, asynchrónny, jednofázový a trojfázový.

Najjednoduchším z uvedených elektromotorov je motor s jednosmerným prúdom a permanentným magnetom, ktorý sa využíva len pre malé motory. V dopravných strojoch sa využíva hlavne sériový motor s elektromagnetom. V prípadoch, kedy sa vyžaduje riadenie otáčok a polohy rotora (napr. v robotike) sa používa krokový motor.  Synchrónne motory majú azda najviac nevýhod a využívajú sa len pri špeciálnych prípadoch. Asynchrónny motor je oproti tomu používaný úplne bežne v doprave, domácnosti aj v priemyselných odvetviach. Každý typ motora má svoje výhody a nevýhody. Výber teda závisí od zariadenia a potrieb.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť